LSKL talentų emigraciją stabdo mokslu ir stipendijomis

LSKL talentų emigraciją stabdo mokslu ir stipendijomis

Emigracija iš Lietuvos buvo ir tebėra viena opiausių problemų: skaičiuojama, kad iš šalies išvyko daugiau nei pusė milijono žmonių. Iš jų didžiausia grupė – jauni, 25-29 metų amžiaus gyventojai.

Buvo parengta ne viena dešimtis strategijų, kaip kovoti su emigracija, bet nė viena iš jų neatsilaikė prieš ekonominę, socialinę ir, deja, politinę realybę. Tačiau vienoje srityje emigraciją visgi pavyko sustabdyti: taip reikalingi pokyčiai pasiekti tarp sportuojančių studentų.

BENDRADARBIAVIMAS. LSKL prezidentas R. Cibauskas (kairėje) su Klaipėdos universiteto rektoriumi V. Žulkumi aptarė galimybę parengti nuoseklią programą, leisiančią nuotoliniu būdu studijuoti ne atskiras paskaitas, o nuo pradžios iki galo baigti tam tikros specialybės studijas.

Lietuvos studentų krepšinio lygoje (LSKL) žaidžiantys studentai – geriausias sustabdytos emigracijos pavyzdys.

“Buvo įprasta, kad talentingas, vos baigęs mokyklą jaunuolis iškart išvyksta žaisti ir studijuoti į JAV. Dabar situacija pasikeitė kardinaliai: LSKL pasiekė aukšto lygio krepšinį, o studijos universitete suderintos su sportiniu režimu”, – sakė LSKL prezidentas klaipėdietis Rimantas Cibauskas.

Anot jo, sustabdyti krepšininkų emigraciją pavyko iš esmės pakeitus požiūrį į aukštąjį mokslą.

LSKL ir universitetams kartu gerinant sąlygas tobulėti ir kartu siekti sportinių aukštumų, jaunuosius krepšininkus pavyko įtikinti pasilikti Lietuvoje. Jie suprato, kad reikia studijuoti, įgyti profesiją, nes žais krepšinį ne amžinai.

Pasak LSKL prezidento R. Cibausko, be diplomo, pasibaigus sportinei karjerai, galimybės ieškant darbo yra labai ribotos.

“Dažnas krepšininkas nori pradėti krepšinio karjerą, tačiau neturi ne tik tam reikalingo diplomo, bet ir specifinių žinių, įgyjamų tik universitete”, – sakė pokalbininkas.

Krepšininkų emigracija sumažėjo tris kartus

Pasak Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) generalinio sekretoriaus Mindaugo Balčiūno, už Atlanto studijuojančių ir krepšinį žaidžiančių lietuvaičių skaičius per ketverius metus sumažėjo triskart.

JAV studentų krepšinio čempionato (NCAA) aukščiausiame divizione  šį sezoną rungtyniauja vos devyni lietuviai. 2008-2009 m. sezoną NCAA elitiniame divizione varžėsi 23 mūsų šalies atstovai, 2009-2010 metais – 14.

“Atkūrus Nepriklausomybę, krepšininkų išvažiavimą buvo galima pagrįsti noru pamatyti pasaulį, kitą kultūrą. Atsivėrus sienoms, jaunieji krepšininkai į JAV jau važiavo dėl mokslų. Taip praradome labai daug talentų, – pasakojo M. Balčiūnas.

- Po studijų dabar grįžtantiems žaidėjams taip pat reikia keleto metų kol adaptuojasi ir vėl pradeda rungtyniauti aukštu lygiu. Ilgai sukome galvas, kaip sustabdyti talentų nutekėjimą, tačiau pastangos labai ilgai buvo bevaisės. Padėtis pasikeitė, kai didelę pažangą padarė Lietuvos studentų krepšinio lyga. Lygos prezidentas Rimantas Cibauskas sugebėjo įtikinti universitetų vadovus, kad galime sukurti sėkmingai veikiančią sistemą ir sustabdyti jaunųjų talentų emigraciją. Talentingi sportininkai suprato, kad ir žaisdami aukštu lygiu mūsų šalyje gali įgyti išsilavinimą. Tai yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl jaunieji talentai šiuo metu lieka Lietuvoje. Pati LSKL taip pat rado vietą šalies krepšinio lygų struktūroje. Studentų mačai vyksta pirmadieniais, nesikerta su kitų lygų rungtynėmis, todėl savo aukštųjų mokyklų ekipoms gali padėti ir garsių komandų krepšininkai”, – teigė LKF generalinis sekretorius.  

Skatina stipendijomis

Daugkartinės LSKL čempionės VDU komandos vadovas Vladas Juknevičius taip pat pastebi, kad anksčiau krepšininkai į užsienį tikrai labiau važiavo.

“Dabar jiems ir Lietuvoje sudarytos geros sąlygos. LSKL įsteigė stipendijas geriausiai besimokantiems sportininkams. Taip parodoma, kad mokslas yra vertybė, kurią turime branginti. Taip pat džiugu, jog universitetai yra suinteresuoti turėti kuo geresnes krepšinio komandas, todėl geriems žaidėjams patys stengiasi sudaryti sąlygas sportuoti. Krepšininkams mažinamas mokestis už mokslą, suteikiama kitų lengvatų. Po labai gero praeito sezono VDU komandos nariams mokestis už mokslą sumažintas dviem trečdaliais, o įprastai krepšininkai moka pusę sumos”, – pabrėžė VDU ekipos vadovas.  

Nuotolinis mokymas

LSKL vadovas R. Cibauskas pažymėjo, kad dabar daugiausiai rūpesčių kelia lietuvių emigracija dėl ekonominių priežasčių.

“Kaip ir studentų krepšinio atveju, emigraciją galime sustabdyti tik parodydami galimybes”, – tvirtino R. Cibauskas.

Jis akcentuoja nuotolinių mokymų (internetu) svarbą universitetuose.

“Nors nuotolinių studijų sistema ir de jure veikia, jos potencialas toli gražu neišnaudotas. Šių metų sausio mėnesį beveik 45 proc. Klaipėdos universiteto studentų ir maždaug 50 proc. dėstytojų naudojosi Nuotolinio mokymosi centro paslaugomis. Tačiau jų galimybes riboja tai, kad nėra parengtas nuoseklus kursas, kuriuo pasinaudoję studentai galėtų ištisą discipliną studijuoti nuotoliniu būdu”, – kalbėjo klaipėdietis.

Todėl vasario 18 dieną žengtas pirmasis LSKL ir Klaipėdos universiteto bendradarbiavimo žingsnis.

LSKL prezidentas R. Cibauskas ir Klaipėdos universiteto rektorius Vladas Žulkus aptarė galimybę parengti nuoseklią programą, leisiančią nuotoliniu būdu studijuoti ne atskiras paskaitas, o nuo pradžios iki galo baigti tam tikros specialybės studijas.

“Matome dideles perspektyvas: parengus nuoseklią studijų programą, pritrauktume ne tik išvykusius klaipėdiečius ar kitų miestų studentus, bet ir aukšto lygio profesionalius dėstytojus, kuriuos kitu atveju į Klaipėdą privilioti būtų problematiška”, – sakė V. Žulkus.    

Jam pritaręs R. Cibauskas pažymėjo, kad galimybė nuotoliniu būdu studijuoti įvairias disciplinas būtų patraukli ne tik jauniesiems sportininkams, tačiau ir Klaipėdos moksleiviams.

“Žinodamas jų poreikius, universitetas galėtų parengti pageidaujamas programas ir taip leistų įgyti kokybišką išsilavinimą, kad ir kur jaunas žmogus bepasuktų”, – kalbėjo R. Cibauskas.

Paulius MATULEVIČIUS, “Vakarų ekspresas”

Komentarai